Oferujemy nowoczesny sprzęt
dla profesjonalistów

  • Oświetlenie LED
  • Urządzenia pomiarowe
  • Drukarki LED

Poligrafia

Poligrafia jest dziedziną techniki zajmującą się procesami wytwarzania druków.

Produkcję poligraficzną dzieli się na następujące etapy:

  • Prepress — inaczej przygotowanie materiałów do druku. W przypadku technologii analogowej, proces ten obejmuje projektowanie, obróbkę i reprodukcję obrazu, wykonanie proofu, montaż obrazu orz mechaniczne, fotochemiczne lub elektroniczne grawerowanie. Jeżeli chodzi natomiast o technologię cyfrową, pierwszy etap jest tutaj taki sam. Drugim jest impozycja i wykonanie proofu, ostatnim: elektroniczne grawerowanie, CtF od komputera do podłoża i CtP od komputera do elektronicznego nośnika obrazu.
  • Press — to właściwe drukowanie, czyli naniesienie obrazu na wybrany materiał z wykorzystaniem odpowiedniej techniki drukarskiej i powielenie oryginalnego projektu. Do czynienia możemy mieć z drukowaniem bezfarbowym (fotochemicznym, termochemicznym lub elektrochemicznym), bezformowym (in — jet, termotransferowym oraz elektrostatycznym) i z formą (wypukłym, płaskim, wklęsłym oraz farboprzenikalnym).
  • Postpress — mianem tym określa się wykończenie druku. Etap ten obejmuje bigowanie, laminowanie, składanie, klejenie, cięcie, oprawianie oraz pakowanie. Wymienione czynności najczęściej są wykonywane w introligatorni.

Zakłady poligraficzne oferują kompleksowe usługi drukarskie. Zajmują się one projektem na wszystkich etapach jego powstawania. Zatrudnieni tam poligrafowie dysponują niezbędną wiedzą na temat całego procesu oraz możliwych rozwiązań technicznych.

Do czynienia możemy mieć z następującymi technikami drukowania:

  • Druk płaski — polega ona na tym, że matryca jest równa, czyli posiada miejsca drukujące oraz niedrukujące umiejscowione na jednym poziomie.
  • Druk wypukły — najstarsza technika drukarska. Farbę graficzną nakłada się tu na wypukłe miejsca drukujące na matrycy i odbija na materiale.
  • Druk wklęsły — jego cechą charakterystyczną jest to, że miejsca drukujące znajdują się poniżej niedrukujących, a farbę drukarską nakłada się na całą formę. Kolejny etap stanowi zebranie jej przy pomocy rakla. Na koniec, farbę pozostałą w zagłębieniach nakłada się na materiał.

Największą popularnością cieszy się druk płaski. Oferuje on rozmaite metody drukowania, takie jak między innymi:

  • Druk cyfrowy — tworzy on obraz bezpośrednio na podłożu, wykorzystując do tego celu dane z komputera. Technika ta pozwala na szybką realizację i najlepiej sprawdza się w przypadku niskich nakładów. Pozwala ona na szybką edycję poszczególnych elementów i personalizację zamówienia.
  • Offset — korzysta z technologii naświetlania matryc, pozwalając na drukowanie dużych nakładów w krótkim czasie.
  • Druk solwentowy — wykorzystuje tusze bazujące na rozpuszczalnikach organicznych, pozwalając na pracę z niemalże dowolnym podłożem. Wydruki solwentowe znajdują zastosowanie w przypadku druku wielkoformatowego przeznaczonego do użytku zewnętrznego. Wynika to z ich wytrzymałości oraz toksyczności.