Ploter tnący
Ploter tnący jest sterowanym komputerowo urządzeniem tnącym, które służy do wycinania lub nacinania kształtów w arkuszach miękkich materiałów. Posiada on głowicę wyposażoną w ostrze przesuwającą się nad powierzchnią wycinanego materiału.
Do czynienia możemy mieć z dwoma podstawowymi rodzajami ploterów tnących — płaskimi oraz bębnowymi. Pierwsze z nich znajdując zastosowanie w przypadku arkuszy ograniczonej wielkości, które są ułożone na płaskiej powierzchni. Mechanizm rysujący lub wycinający porusza się tu swobodnie po osi X oraz Y, nad płasko rozłożonym materiałem, na przykład papierem. Pióro jest tu zamocowane na pionowej belce, po której porusza się przy pomocy silnika korkowego. Gwarantuje to ruch w osi pionowej. Belka porusza się natomiast wzdłuż osi pionowej nad powierzchnią papieru, z wykorzystaniem silnika krokowego. W przypadku ploterów płaskich, kluczową kwestią jest zwrócenie uwagi na naciąg linek prowadzących pióro oraz poślizgi silników, które mogą przyczyniać się do niedokładności kreśleń. Jeżeli chodzi natomiast o plotery bębnowe (inna ich nazwa to rolkowe), służą one do arkuszy o większej powierzchni i materiałów w formie wstęgi. Rolka przesuwa tu materiał, a głowica porusza się wzdłuż osi bębna. Jak zbudowane są plotery bębnowe? Od ploterów płaskich różnią się one tym, że belka, na której znajduje się pióro jest nieruchoma. Ruch w kierunku prostopadłym do pióra gwarantuje bęben poruszający się przy pomocy silników krokowych. Ploter bębnowy jest w stanie wykonywać następujące ruchy: obrót bębna w przód, obrót bębna w tył, pióro w lewo oraz pióro w prawo. Do czynienia możemy mieć także z upuszczaniem i podnoszeniem pióra. W celu uzyskania krzywych oraz łuków używa się techniki polegającej na zastąpieniu krzywej linią łamaną, która składa się z odcinków o długości jednego kroku silnika oraz kierunku, który jest najbardziej zbliżony do krzywej. W przypadku ploterów bębnowych, wymiar, jakim jest szerokość rolki jest ograniczony i dochodzi do kilku metrów. Drugi jest natomiast uzależniony od długości wstęgi i może sięgać kilkudziesięciu metrów. Warto wspomnieć tutaj także o ploterów grawerujących, które znajdują zastosowanie między innymi w szklarstwie i kamieniarstwie. Używa się ich tam do piaskowania napisów. Plotery tego typu mogą być wykorzystywane także do wycinania kształtów w styropianie.
Plotery tnące znajdują zastosowanie w poligrafii. Wykorzystuje się je tam to nacinania liter oraz innych kształtów w folii samoprzylepnej czy wycinania na folii flock oraz flex prasowanek na koszulki czy czapki typu bejsbolówki. Ploterów tnących używa się także do wykrawania w tkaninach elementów odzieży oraz wycinania w skórze elementów składowych butów.
Znacząca część dostępnych na rynku ploterów tnących, po zamianie noża na pisaki może być używanych jako plotery kreślące grafikę wektorową. Można je programować przy pomocy identycznych języków programowania co w przypadku drukarek.