Komora świetlna
Komora świetlna do urządzenie służące do wizualnej oceny barw w różnych warunkach oświetleniowych. Jest ona wykorzystywana w rozmaitych branżach, takich jak przemysł odzieżowy, przemysł tworzyw sztucznych, przemysł drukarski, przemysł medyczny, przemysł ceramiczny czy lakiernictwo samochodowe. Komora świetlna pozwala precyzyjnie określić barwę badanego przedmiotu oraz wykryć znajdujące się na jego powierzchni nierówności, rysy czy otarcia, kontrolując w ten sposób jego jakość.
Komora świetlna jest doskonałym uzupełnieniem oceny kolorów wszędzie tam, gdzie wykonuje się kontrole barw z wykorzystaniem urządzeń pomiarowych. Badanie barw przeprowadzane w różnych warunkach oświetleniowych jest w stanie ujawnić wszelkiego rodzaju różnice między wynikami oceny wzrokowej oraz instrumentalnej.
Komora świetlna posiada zestaw specjalistycznych lamp stymulujących poszczególne warunki oświetleniowe. Wykorzystywane tam źródła światła cechują się zróżnicowaną temperaturą barwową, pozwalając na wizualne porównanie ze sobą kolorów próbek. W celu wyeliminowania efektu kontrastu, który mógłby w negatywny sposób wpłynąć na ocenę koloru, pokrywa się je szarą farbą. Występują one w różnych wymiarach, co pozwala na badanie próbek o zróżnicowanych gabarytach. W komorze świetlnej badany przedmiot można oglądać w świetle dziennym, słonecznym, jarzeniowym, ultrafioletowym oraz ciepłym białym jarzeniowym. Automatycznie dopasowuje ona oraz ocenia, jaką barwę należy dopasować do testowanego przedmiotu.
Na czym dokładnie polega ocena barwy w komorze świetlnej? Przedmiotem badania jest tu wizualna ocena różnicy barwy w odniesieniu do wzorca oraz wpływu rodzaju zastosowanego oświetlenia na postrzeganą barwę. Komora świetlna pozwala na znormalizowaną, powtarzalną, odtwarzalną ocenę barwy z pominięciem wpływu czynniku zewnętrznych, takich jak inne źródła światła, jego natężenie czy charakterystyka widmowa na potrzeby kontroli jakości i doboru barwy, oceny barwy i zmiany barwy, a także wydruków. Dodatkowo, umożliwia ona określenie wpływu poszczególnych rodzajów oświetlenia na subiektywne postrzeganie barwy danego przedmiotu, ocenę zgodności barwy danego obiektu z wzorcem i ocenę kolorystyczną dopasowania elementów uzyskanych w różnych technologiach, takich jak wytłaczanie, wtrysk, barwienie w masie oraz tampodruk. Ocena barwy powierzchni znajduje zastosowanie w przypadku przedmiotów użytkowych, materiałów konstrukcyjnych, produktów spożywczych, kosmetyków, tkanin, pigmentów, opakowań, tynków, powłok, lakierów, farb, ceramiki, pokryć oraz nadruków. Badanami powiązanymi są pomiar barwy, pomiar zmiany barwy oraz pomiar połysku powierzchni.
Dostępne na rynku nowoczesne komory świetlne to urządzenie energooszczędne, o wysokiej wydajności oświetleniowej, niskiej emisji cieplna, które są wyposażone w szereg praktycznych funkcji oraz elementów, takich jak automatyczny przełącznik źródeł światła, licznik pracy czy mikroprocesor odpowiadający za pracę świetlówek.